معرفی نوآوری های برتر ایرانی سال 1400 در جشن پایانی ششمین دوره جشنواره

معرفی نوآوری های برتر ایرانی سال 1400 در جشن پایانی ششمین دوره جشنواره

ششمین جشنواره نوآوری برتر ایرانی برای معرفی نوآوریهای برتر ایرانی سال 1400 با حضور آقای دکتر خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی، دکتر جلیلی سرپرست دانشگاه صنعتی شریف و نوآوران عرصه صنعت و فناوری  در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.

به گزارش دبیرخانه جشنواره، اختتامیه ششمین جشنواره نوآوری برتر ایرانی صبح روز دوشنبه ۱۶اسفند ماه 1400 با معرفی 28 نوآوری برتر از شرکتهای ایرانی در سالن جابربن‌حیان دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.

دکتر خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی ضمن بازدید از نمایشگاه جانبی جشنواره  و تمجید از نوآوریهای برتر ایرانی در سخنرانی خود خاطر نشان کرد ما به عنوان یکی از ارکان پیشرفت اقتصادی محتاج نوآوری هستیم. برخلاف چند دهه گذشته که سبک اقتصاد و کسب ‌و کار اجازه حضور طولانی مدت بدون نوآوری در بازار را می‌داد در حال حاضر در دورانی زندگی می‌کنیم که بدون تمرکز رکنی بر مساله نوآوری قابلیت ادامه حیات و بقا در اکوسیستم اقتصادی میسر نیست.

ایشان با تبیین این موضوع گفت: در واقع بازیگر اقتصادی بدون نوآوری در زمان کوتاهی به راحتی از چرخه اقتصاد حذف خواهد شد بنابراین باید به مقوله نوآوری به چشم یکی از اصول پیشرفت اقتصادی نگاه شود.

وزیر اقتصاد در خصوص نوآوری در وزارت امور اقتصادی و دارایی گفت: یکی از اهدافی که در وزارت امور اقتصادی و دارایی از مساله اصلاح مجوزهای کسب‌وکار دنبال می‌کنیم سهولت در ورود به کسب‌‌ و کارها است تا در فضایی که رقابت و امکان ورود ساده به بازار وجود دارد آن‌هایی پیشرو بمانند که نوآوری و کیفیت و مزیت‌های قیمتی مطلوبتری دارند

وی در ادامه افزود: اقتصاد در زمانه ما به اندازه‌ای که نوآوری‌های سخت در آن حائز اهمیت است محتاج نوآوری‌های نرم نیز هست به‌ عبارت دیگر، شیوه‌های حکمرانی اقتصادی موجود محتاج نوآوری هستند و اگر این مهم در حوزه سیاست‌گذاری و حکمرانی اقتصادی در کشور محقق شود ثمرات بسیار ارزشمندی برای جامعه دارد.

در ادامه آقای دکتر جلیلی سرپرست دانشگاه شریف با تاکید بر لزوم اعتماد و اختصاص پروژه‌های دولتی به متخصصی داخلی و حمایت از آن‌ها گفت: کشور نیازمند ابرکارآفرینان امیدوار است. ما ابرکارآفرین می‌سازیم اما متاسفانه ابرپروژه‌ها را به کشورهای خارجی می‌سپاریم. در ناحیه نوآوری شریف بیش از 500 شرکت وجود دارد که تعدادی از آنها شرکت‌های بزرگی هستند اما به دلیل عدم اعتماد به آنها در پروژه‌های بزرگ انگیزه خلاقیت و نواوری در آنها کاهش می یابد و ما شاهد افزایش تقاضا برای مهاجرت نخبگان هستیم.

سرپرست دانشگاه شریف گفت: خواهش من این است که متخصصین و نوآوران داخلی را تشویق کنید و به توانمندیهای آنان اعتماد داشته باشید. دکتر جلیلی در ادامه خواستار رسیدگی  به این امر از سوی هیئت دولت شد.

مهندس اسدی، رئیس کمیته اجرایی ششمین جشنواره نوآوری برتر ایرانی، در مراسم اختتامیه این جشنواره گفت: این رویداد ضمن شناسایی و ارزیابی نوآوریهای برتر ایرانی به دنبال معرفی و قدردانی از شرکت‌های نوآور و جریان سازی در راستای ارتقای فرهنگ نوآوری در کشور میباشد.

وی افزود: اهداف اصلی جشنواره شناسایی، انتخاب، ممیزی و احراز شرایط برترین نوآوری‌های شرکت‌های ایرانی است. این اقدام در چهار بخش نوآوری در محصول، نوآوری در خدمت، نوآوری در فرآیند و نوآوری در کسب‌وکار، زمینه معرفی و تقدیر از تلاشگران حوزه صنعت و کسب‌ و کار را فراهم کرده و از طریق شناخت نقاط قوت و قابل بهبود، ضمن ارائه باز خور به شرکتها به نهادینه کردن و بلوغ فرآیندهای نوآوری و توسعه محصول جدید در شرکت‌های ایرانی کمک می‌کند.

مهندس اسدی اجرای کلینیک نوآوری در شرکت‌ها و شبکه‌سازی برای به اشتراک‌گذاری دانش و نیز ایجاد موج نوآوری را از ویژگی‌های برجسته جشنواره ملی نوآوری برتر ایرانی برشمرد.

28 نوآوری برتر ایرانی از شرکت در سال 1400 که در این مراسم معرفی شدند به قرار زیر میباشد:

* شرکت کویر تایر با محصول تایر رادیال سایز 255/45 Z R20 KB555

* شرکت ذوب آهن اصفهان با تولید آرک معدنی TH36

* بانک پاسارگاد  با سه خدمت 1-ویپاد (ترا بانک پاسارگاد)  2-آوند (پنجره واحد خدمات گروهی و سازمانی)

3-پی پاد(کیف پول همراه بانک پاسارگاد)

*شرکت ارتباطات سیار ایران با خدمت جراحی رباتیک از راه دور.

* شرکت موتوژن با محصول الکتروموتورهای سبز با گرید انرژی IE3 و  IE2

* شرکت پتروشیمی شازند با محصول ARP-FAE163

* شرکت داده ورزی سداد با خدمت سامانه جامع مدیریت کیف پول الکترونیکی بانک ملی (جیبام)

* شرکت ملی صنایع مس ایران، مجتمع مس شهربابک با سه فرآیند 1-تغییر طرح لاینرهای آسیای نیمه خودشکن 2- ساخت فیلترهای هارمونیکی تک تنظیمه در سطح ولتاژ 6/6 کیلو ولت 3-سامانه ردیابی ماده معدنی از معدن تا کارخانه

* شرکت پتروشیمی تبریز با فرآیند تولید صنعتی پلی­استایرن انبساطی با فرمولاسیون بومی

* شرکت ویرا واکسن شایا با محصول واکسن دامی  Vira-Ectyvax®

* شرکت فولاد خوزستان  با محصول اسلاید گیت پاتیل مذاب تایپ CS80

* شرکت آسیاتک با خدمت پیام کوتاه تلفن ثابت اینترنتی

* شركت صنايع غذايي فرخنده  با محصول بیسکویت بدون قند

* شرکت اطلس تجارت نوین دیبا( اسنپ پی) باخدمت پرداخت اعتباری BNPL

* شرکت گسترش صنایع ریلی ایران با محصول  اتصال ریل به تکه مرکزی با روش جوشکاری شیار باریک

* شرکت بیمه کارآفرین با خدمت فروش آنلاین بیمه نامه در باشگاه مشتریان(شعبه مجازی)

* شرکت فناوری اطلاعات ناواکو با محصول اوکانکت

شرکت بیمه دی با خدمت بیمه مستمری مانا

* فولاد هرمزگان با محصول گرید S355J2W

* شرکت رادیاتور ایران با محصول طراحی و تولید سیستم کولینگ خودرو شاهین سایپا

* گروه صنعتی انتخاب الکترونیک با فرآیند طراحی کارخانه هوشمند (Smart Factory)

* توربین ماشین خاورمیانه با محصول توربین گاز ملی تیدا

* شرکت مهیا ارتباط مکران تگ یاد؛ پلتفرم کسب و کار دیجیتال مبتنی بر Dynamic QR-Code